لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
ایا-هموروئید-باعث-سرطان-می-شود؟

آیا بواسیر یا هموروئید عامل سرطان است؟

آیا بواسیر یا هموروئید عامل سرطان است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از مبتلایان به عارضه بواسیر را درگیر خود می­کند. از طرفی بسیاری از پزشکان برای تشخیص درست و معالجه به موقع سعی در انجام آزمایشات اولیه لازم دارند. درخصوص این سوال که آیا هموروئید و سرطان کولورکتال مرتبط هستند؟ در پاسخ باید گفت که خوشبختانه این نگرانی برای مبتلایان به بواسیر وجود نخواهد داشت. اگرچه هموروئید و سرطان روده بزرگ علائم مشترکی دارند، مانند خونریزی مقعدی، خارش و توده های احتمالی در دهانه مقعد، اما قاعدتا هموروئید باعث سرطان روده بزرگ نمی شود.

آیا-بواسیر-یا-هموروئید-عامل-سرطان-است؟

بواسیر یا همان هموروئید رگ های خونی بزرگ شده و برآمده در داخل مقعد و اطراف مقعد و بخش پایینی روده بزرگ است که به رکتوم معروف است. آنها می توانند در داخل و خارج به دلیل فشار اضافی ناشی از زور زدن در حین حرکات روده، یبوست مزمن یا اسهال، بارداری، دوره های طولانی ایستادن، بلند کردن اجسام سنگین، افزایش سن و حتی وراثت ایجاد شوند. بواسیر یک بیماری بسیار شایع است که تقریباً از هر 20 نفر 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و مردان و زنان بالای 50 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

علائم بواسیر سرطان زا

بواسیر می تواند داخلی باشد، به این معنی که ورید آسیب دیده در داخل راست روده است، یا خارجی، به این معنی که خارج از راست روده و در مقعد ایجاد شود. هموروئید داخلی معمولا بدون درد است، در حالی که هموروئید خارجی می تواند باعث درد شود و بیمار را از ابتلا خبردار کند.

 همیشه نمی توان تفاوت بین سرطان و هموروئید را تشخیص داد. اما علائم بواسیر سرطان زا عبارتند از:

  • ایجاد کاهش وزن ناگهانی در افراد
  • ایجاد انسداد روده
  • ایجاد کم خونی ناگهانی و احساس خستگی مفرط

توجه داشته باشید که مبتلایان به هموروئید هرگز این علائم مطرح شده را نخواهند داشت. پس لازم است در صورت ایجاد چنین علائمی در بدن به سرعت با پزشک صحبت شود. زیرا درمان سرطان در مراحل اولیه آن بسیار آسان تر است.

نکته مهم دیگری که لازم به توجه می باشد این است که برخی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند عبارتند از:

  • بالای 50 سال بودن
  • داشتن سابقه خانوادگی سرطان
  • سیگار کشیدن و استعمال دخانیات

روش تشخیص سرطان و بواسیر

تعداد افراد مبتلا به بیماری هموروئید بیشتر از مبتلایان به سرطان هستند. بواسیر خونریزی ودرد شدید در زمان دفع مزاج را با خود به همراه دارد. با این حال، غیرممکن است که فرد به تنهایی بر اساس علائم، خودش بتواند این عارضه را به خوبی تشخیص دهد، بنابراین مهم است که با پزشک صحبت کند. بزرگ ترین و بهترین روش تشخیصی بین هموروئید و سرطان توسط تست های اولیه و آزمایشات و معاینه پزشکی می­باشد.

هموروئید و سرطان روده بزرگ یا مقعد می توانند علائم مشابهی مانند خونریزی مقعدی یا توده در مقعد ایجاد کنند. اینجاست که پزشک متخصص می تواند از طریق آزمایش هایی مانند معاینه فیزیکی، کولونوسکوپی، آزمایش مدفوع و بیوپسی بین آنها تمایز قائل شود. برخلاف سرطان که همراه با درد شدید و کاهش وزن و تغییر رنگ صورت در بیمار است اما بواسیر این علائم تفییر در سلامت را نخواهد داشت.

آیا-بواسیر-باعث-سرطان-می-شود؟

آیا می توان از بروز سرطان بر اثر بواسیر جلوگیری کرد؟

هموروئید به وریدهای متورم داخل راست روده و مقعد اشاره دارد. آنها ممکن است تحریک شوند و خونریزی کنند، درد داشته باشند یا خارش کنند.

ابتلا به هموروئید یک عامل خطر برای سرطان هایی است که از روده بزرگ یا رکتوم شروع می شود. با این حال، هیچ دلیل متقنی مبنی بر اینکه هموروئید می تواند باعث سرطان شود وجود ندارد. بواسیر یا وریدهای متورم شده ای هستند که در داخل راست روده یا در پوست اطراف مقعد ایجاد می شوند.

سرطان به این دلیل رشد می کند که سلول ها خارج از کنترل رشد می کنند. سرطان مقعد ممکن است باعث رشد یا توده در رکتوم یا مقعد شود، در حالی که سرطان روده بزرگ بر روده بزرگ تأثیر می گذارد و باعث ایجاد توده یا برآمدگی نمی شود که فرد با دست خود آن را احساس کند.

با توجه به توضیحات مطرح شده اینطور می­توان نتیجه گرفت که اگر بیماری بواسیر سریعا پیگیری و درمان شود احتمال خطر ابتلا به سرطان را کاملا منفی خواهد کرد.

آیا-بواسر-موجب-سرطان-می-شود؟

نتیجه گیری

هموروئید یا بواسیر یک بیماری شایع در بین افراد بخصوص در زنان و مردانی است که سن بالای 50 سال دارند. این بیماری خوشبختانه خطرناک نبوده و قابل درمان است. اما مسئله مهم دیگر این است که باید تفاوت آن را با سرطان روده بزرگ که بسیار خطرناک است تشخیص داد.

همموروئید به تنهایی خطرناک نیست اما عدم پیگیری و درمان آن ممکن است مشکلات بعد از آن را برای فرد مبتلا ایجاد کند. پس لازم است به محض مشاعده علائمی چون درد ویا خارش و سوزش در ناحیه مقعد به پزشک متخصص مراجعه شود. درمان بواسیر گاه با مصرف دارو ممکن است اما در صورت عمیق بودن عارضه نیاز است طبق تشخیص پزشک این بیماری توسط جراحی درمان گردد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط