لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
هموروئید از یبوست

 آیا یبوست باعث بواسیر می شود؟

بله، یبوست می تواند باعث هموروئید شود. هنگامی که فردی یبوست دارد، در حین مدفوع دچار فشار می شود که می تواند به وریدهای ناحیه رکتوم فشار وارد کند. این افزایش فشار می تواند منجر به ایجاد هموروئید شود. حفظ حرکات منظم روده و جلوگیری از یبوست برای کاهش خطر ابتلا به هموروئید مهم است.

 آیا یبوست باعث بواسیر می شود؟

چگونه یبوست می تواند باعث هموروئید شود؟

تصور می شود که یبوست یکی از علل اصلی هموروئید باشد. بر اساس تعریف هموروئید، به راحتی می توان فهمید که چرا یبوست و هموروئید ارتباط نزدیکی باهم دارند. هموروئید سیاهرگ هایی در کانال مقعدی هستند که اغلب به دلیل فشار زیاد متورم شده اند. یبوست تقریبا همیشه منجر به زور زدن می شود که فشار ناخواسته ای بر آن رگ ها وارد می کند.

زور زدن بیش از حد به دلیل یبوست می تواند باعث هموروئید داخلی و خارجی شود. در حالی که هموروئید داخلی به ندرت باعث درد می شود ( می تواند خونریزی، تورم و خارش داشته باشد)، هموروئید های خارجی که در نزدیکی دهانه مقعد ایجاد می شوند، می توانند به مرور زمان بسیار دردناک شوند.

جلوگیری از یبوست و هموروئید

اجتناب از یبوست و هموروئید با یک سبک زندگی سالم آغاز می شود. نوشیدن آب کافی و دریافت مقدار مناسب فیبر در رژیم غذایی ما برای جلوگیری از یبوست بسیار مهم است. از دیگر دلایل یبوست می توان به استرس، خوردن زیاد لبنیات، دارو های ضد اسید یا حتی نشستن طولانی مدت اشاره کرد.

به همین دلیل، علاوه بر نوشیدن آب و خوردن غذا های فیبردار، مهم است که فعال بمانید و از مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک خودداری کنید.

پیروی از این قوانین می تواند شانس ابتلا به یبوست را کاهش دهد، اما هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که از ایجاد هموروئید جلوگیری کنید. تقریبا 75 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود دچار هموروئید می شوند. همچنین، به دلیل فشار وارد شده به ناحیه رکتوم در دوران بارداری، زنان باردار تقریبا همیشه باید با هموروئید های ناخواسته دست و پنجه نرم كنند.

ارتباط بین یبوست و هموروئید

یبوست مزمن معمولا زمانی اتفاق می افتد که بیماران حرکات نادر روده داشته باشند یا در دفع مدفوع مشکل داشته باشند، گاهی اوقات برای هفته ها یا حتی ماه ها.

در حالی که یبوست به خودی خود ناراحت کننده است،  خطرات کمی برای بیماران ایجاد کند. در واقع، چندین مشکل پزشکی باعث یبوست مداوم می شود. برای مثال، یبوست در برخی از بیماران باعث هموروئید می شود. همچنین، عوارض طولانی مدت یبوست منجر به ایجاد مسائل جدی نیز می شود.

ارتباط بین یبوست و هموروئید

هموروئید از یبوست

هنگامی که بیماران یبوست دارند، اغلب برای دفع فشار می آورند. زور زدن هنگام تلاش برای انجام حرکات روده می تواند تورم را در ورید های راست روده و مقعد که به عنوان هموروئید شناخته می شوند، افزایش دهد.

این ها می توانند ناراحت کننده باشند و باعث خونریزی و درد مقعد شوند. درواقع این فقط یبوست نیست که باعث هموروئید می شود. چند عامل دیگر نیز وجود دارد که در ایجاد این توده ها نقش دارد، مانند:

  • چاقی
  • خوردن یک رژیم غذای کم فیبر
  • اسهال مزمن
  • بارداری
  • بلند کردن منظم اجسام سنگین
  • نشستن طولانی مدت

همچنین لازم است بدانید که انواع مختلفی از هموروئید وجود دارد. با توجه به زمانی که تورم ایجاد می شود، در خارج یا راست روده ایجاد می شود. به طور دقیق تر، هموروئید به شرح زیر است:

  • خارجی یا زمانی که ورید های زیر پوست مقعد متورم می شوند.
  • داخلی، زمانی که وریدهای داخلی راست روده متورم می شوند.
  • هموروئید پرولاپس می تواند داخلی یا خارجی باشد.
هموروئید از یبوست

نتیجه گیری

یبوست می تواند باعث هموروئید شود. در صورتی که در هنگام مدفوع، فشار وارد می شود به وریدهای ناحیه رکتوم فشار وارد می شود و سبب هموروئید می شود.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط