لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
هموروئید-بعد-از-زایمان

بواسیر بعد از زایمان و نحوه پیشگیری از آن

بواسیر بعد از زایمان، یکی از مشکلات رايج در میان بانوان است که معمولاً چالش‌های زیادی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. هموروئید بعد از زایمان جزء عارضه‌هایی است که در اکثر موارد بین ۳۰ الی ۳۵ درصد بانوان باردار دچار آن خواهند شد. این بیماری در برخی موارد ممکن است به‌طور طبیعی رفع شود. در شرایطی این بروز این وضعیت طولانی‌مدت باشد، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای بانوان شود. اگر در هنگام زایمان، فشار بسیار زیادی در ناحیه پرینه ایجاد شود، منجر به بروز هموروئید خواهد شد.

برخی از افراد ممکن است نسبت به درد ایجاد شده در این ناحیه بی‌توجه باشند. اگر فرآیند درمان و پیشگیری این عارضه آغاز نشود، ممکن است مشکلات جدی برای بانوان ایجاد کند. در این مقاله به نکاتی در زمینه چگونگی بروز این بیماری و مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از آن اشاره خواهد شد. اگر دچار بیماری هموروئید بعد از زایمان هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بواسیر بعد از بارداری چرا اتفاق می افتد؟

بانوانی که باردار هستند، ممکن است به دلایل مختلفی هموروئید بعد از زایمان را تجربه کنند. رحم در دوران بارداری بزرگ می‌شود و اگر افزایش اندازه رحم به ورید اجوف تحتانی فشار وارد کند، جریان خون بدن از قسمت قلب به پا می‌رود. این وضعیت می‌تواند با ایجاد فشار در نقاط مختلف روده شود و بواسیر بعد از زایمان را در بانوان ایجاد کند.

در برخی موارد به دلیل وجود هورمون پروژسترون، فرآیند دفع در بانوان با اختلالاتی مواجه خواهد شد و می‌تواند باعث ایجاد عارضه یبوست در آن‌ها شود. فشارهای ناشی از زایمان مهم‌ترین عامل در ایجاد هموروئید است.

پیشگیری و بهبودی سریع بواسیر بعد از زایمان

بانوان می‌تواند درخصوص شدت بواسیر بعد از زایمان با پزشک خود مشورت کنند. متخصصان این حوزه با تجویز برخی‌ دارو‌ها مانند ایبوپروفن یا استامینوفن باعث تسکین میزان درد در این ناحیه خواهند شد. بانوانی که در دوران شیردهی قرار دارند، باید مطابق با دستورالعمل‌های پزشک و میزان دوز تعیین‌شده، دارو‌های مسکن را مصرف کنند. لازم است که بانوان پس از انجام فرآیند دفع، دوش بگیرید و از دستمال‌های بدون‌عطر استفاده کنند.

برای استفاده از ب خی روش‌های درمانی همچون مصرف پماد و شیاف، لازم است که این فرآیند مطابق با نظر پزشک صورت گیرد. در برخی موارد استفاده از شیاف یا پماد برای کسانی که دجار پارگی روده هستند منع شده و حتی ممکن است باعث شدت یافتن بیماری هموروئید بعد از زایمان شود. استفاده از رژیم غدایی سرشار از فیبر و نوشیدن آب کافی می‌تواند مانع از بروز هموروئید پس از زایمان در بانوان شود. این عارضه برای اکثر افرادی که فعالیت بدنی دارند و دارای تحرک هستند کمتر ایجاد می‌گردد.

مراقبت های بواسیر بعد از زایمان

بانوانی که دچار بیماری‌های ناحیه مقعد هستند، لازم است که بعد از دوره زایمان خود به پزشک مراجعه کنند. پزشک بخش‌های مختلف مقعد را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از میزان سلامت بدن بیمار آگاه شود. برای درمان هموروئید بعد از زایمان، لازم است که پزشک با برداشتن بخیه‌ها خون‌های جمع‌شده در ناحیه مقعد را تخلیه کند. در صورت رفع نشدن این بیماری، لازم است که بیمار از رژیم غذایی مناسب و دارای فیبر بالا استفاده کند. این روش می‌تواند از ایحاد دوباره هموروئید در بیماران جلوگیری کند. مصرف دارو های مرتبط با بیماری هموروئید بعد از زایمان می‌تواند در بهبود این بیماری و عدم بازگشت دوباره آن نتایج موثری داشته باشد.

بواسیر-و-زایمان

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل بواسیر

آیا بواسیر بعد از زایمان خود به خود ازبین می رود؟

بروز بواسیر بعد از زایمان در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. بهبود و درمان این بیماری باتوجه به شدت آن تعیین می‌شود. اگر این عارضه به صورت جزئی و با علائم خفیف ایجاد شود، ممکن است پس از گذشت یک الی دو هفته خود‌ به خود از بین برود. در صورت شدت پیدا کردن علائم این بیماری، مصرف دارو‌های تجویزشده توسط پزشک، می‌تواند در درمان سریع و تسکین درد در این ناحیه موثر باشد. لازم است که بیمار قبل از مزمن شدن این بیماری فرآیند بهبود هموروئید پس از زایمان را آغاز کند تا طول دوره بهبودی کاهش پیدا کند.

در زمان بروز بواسیر بعد از زایمان چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در اکثر موارد رعایت نکات مراقبتی و دستورالعمل‌های پزشک درخصوص بهبود هموروئید بعد از زایمان باعث درمان این بیماری می‌شود. ممکن است علائم ناشی از بروز این بیماری ازبین نرود و باعث ایجاد مشکلاتی در انجام‌ فعالیت‌های روزمره افراد شود. لازم است که افراد در صورت احساس درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل هموروئید بعد از زایمان به پزشک خود اطلاع دهند و مانع از بروز عوارض‌های این بیماری شوند. اگر علائم این بیماری شدت پیدا کند باعث ایجاد خونریزی از مقعد یا ناحیه رکتوم می‌شود. در صورت مشاهده هریک از علائم ذکر شده و یا احساس درد در بخش‌های مختلف روده لازم است که بیمار سریعاً به پزشک مراجعه کند.

بیشتر بخوانید: بواسیر داخلی + راه های تشخیص آن

خلاصه مقاله

یکی از مشکلات رايج در میان بسیاری از بانوان که پس از دوره بارداری ایجاد می‌شود، هموروئید بعد از زایمان است. این عارضه می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در فرآیند دفع بیمار شود. در صورتی که بواسیر بعد از زایمان از نوع خفیف باشد، معمولا به‌طور طبیعی برطرف خواهد شد. افرادی که دارای هموروئید شدید هستند در اکثر موارد به کمک مصرف دارو‌های مسکن و استفاده از رژیم غذایی می‌توانند این عارضه را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط