لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
تفاوت-آبسه-مقعد-و-بواسیر

تفاوت آبسه مقعد و بواسیر چیست؟

تفاوت آبسه مقعد و بواسیر در موارد بسیار زیادیست به طور کلی افرادی که از درد مقعد رنج می‌برند می‌توانند با بررسی علائم این دو بیماری، نوع بیماری خود را تشخیص دهند. این دو بیماری دارای علائم متفاوتی هستند برای مثال آبسه مقعدی جزو بیماری‌های عفونی به حساب آمده در صورتی که در بواسیر هیچ عفونتی در بدن وجود نخواهد داشت. بنابراین بسیار واضح خواهد بود که اگر شما به آبسه مقعد مبتلا باشید، احتمال بروز تب در شما افزایش خواهد یافت. همچنین علائم این دو بیماری از نظر نوع بافت تشکیل شده نیز متفاوت است. مثلا بافت بواسیر بسیار بزرگتر است اما آبسه مقعدی نرم و حساس است. نحوه تشخیص این دو بیماری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. پزشکان و متخصصان قادر خواهند بود با توجه به علائم متفاوت این عارضه‌ها هر یک از آن‌ها را تشخیص دهند.

فرق-بین-آبسه-مقعد-و-بواسیر

فرق بین آبسه مقعد و بواسیر

احتمالاً بسیاری از افرادی که به مشکلات مقعدی دچار هستند، تفاوت بین هموروئید و آبسه مقعدی را نمی‌دانند. در صورتی که آشنایی با تفاوت این دو عارضه کمک بسیار زیادی به افراد خواهد کرد. در صورتی که افراد بتوانند تفاوت این دو بیماری را بشناسند، می‌توانند راه‌های درمان متفاوتی را برای هر یک از آن‌ها در پیش بگیرند. هموروئید یا بواسیر در واقع زائده‌های گوشتی هستند که در داخل یا خارج از مقعد به سبب فشار بیش از اندازه به وجود می‌آیند. 

افرادی که مبتلا به هموروئید یا بواسیر باشند، در حین دفع درد زیادی را تحمل کرده و احتمالاً خونریزی قطره‌ای را مشاهده می‌کنند‌. در حالی که آبسه مقعدی زمانی ایجاد می‌شود که در زیر پوست اطراف مقعد، عفونت و چرک‌ها تجمع یافته و در نتیجه توده‌ای عفونی تشکیل شود. معمولاً آبسه مقعدی با تب، درد ممتد و مزمن همراه خواهد بود. به طور معمول افراد قادر خواهند بود با شناختن علت‌های به وجود آمدن هر یک از این بیماری‌ها، بیماری خود را تشخیص دهند.

علت به وجود آمدن آبسه مقعد و بواسیر

بواسیر و التهاب مقعدی هر کدام به دلایل مختلفی به وجود می‌آیند. به طور معمول زمانی که به کانال مقعد یا قسمت‌های مختلف اطراف سوراخ آن فشار وارد شود، احتمال به وجود آمدن بواسیر وجود دارد.  از جمله دلایل و علت‌هایی که سبب به وجود آمدن بواسیر می‌شوند می‌توان به کارهایی همچون زایمان طبیعی، مدفوع سفت یا یبوست، بارداری، برداشتن اجسام سنگین، نشستن مدت طولانی و رابطه مقعدی اشاره کرد‌.

در خصوص به وجود آمدن آبسه‌های مقعدی لازم است ذکر کنیم زمانی که یک غده داخل مقعد مسدود شده و عفونت در آن تجمع پیدا کند، سبب به وجود آمدن آبسه‌های مقعدی خواهد شد. به طور کلی در مقعد افراد غدد بسیار زیادی وجود دارند و در صورتی که به هر یک از این غدد آسیبی وارد شود، احتمال به وجود آمدن آبسه در مقعد وجود دارد. در واقع زمانی که باکتری یا مدفوع در داخل یکی از این غدد به دام بیافتند و عفونی شوند، آبسه مقعدی به وجود خواهد آمد. البته آبسه مقعدی یا پیری آنال دارای علت‌های دیگری نیز هست، از جمله این علت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شقاق مقعدی عفونی (پارگی در پوشش مقعد)
  • ضربه به ناحیه (مانند رابطه جنسی مقعدی)
  • بیماری های مقاربتی
  • بیماری های پزشکی که بر روده تاثیر می گذارند.
  • کیست اپیدرموئید (سباسه) عفونی در ناحیه پری آنال
آبسه-مقعد-و-بواسیر

تفاوت علائم آبسه مقعد و بواسیر

علائم هموروئید و آبسه مقعدی بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. در صورتی که با علائم هر یک از این بیماری‌ها آشنا شوید، قادر خواهید بود با توجه به علائمی که دارید بیماری و عارضه‌ای که به آن دچار شده‌اید را تشخیص دهید. اولین تفاوت بین هموروئید و آبسه مقعدی، عفونی بودن آن‌ها است.  در واقع توده‌های آبسه عفونی بوده اما توده‌های بواسیر عفونی نیستند. هموروئید‌ها توده‌های سفتی هستند که در داخل راست روده و یا خارج از مقعد افراد ایجاد خواهند شد. اما لازم است بدانید که آبسه‌ها بسیار بزرگتر و دردناک‌تر از هموروئیدها هستند.

تفاوت دیگری که بین هموروئید و آبسه مقعدی وجود دارد، بافت آنها است. در واقع هموروئیدها سفت‌تر بوده اما آبسه‌ها گرم و حساس هستند. در صورتی که افراد اقدام به درمان آبسه‌های مقعدی نکنند، احتمال به وجود آمدن عوارض در بدن آنها افزایش می‌یابد. از جمله این عوارض می‌توان به تب لرز و سایر علائم اشاره کرد. از جمله مهم‌ترین علائم هموروئید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توده برجسته و معمولا بدون درد هنگام لمس
  • همراه با سوزش و خارش مقعد در صورت آسیب دیدن
  • داشتن گوشت اضافه و بیرون زدگی

نحوه تشخیص آبسه مقعد و بواسیر

به طور معمول برای تشخیص بواسیر یا آبسه مقعدی لازم است به تفاوت علائم این دو بیماری توجه داشته باشید. همان طور که پیش از این ذکر کردیم، علائم این عارضه‌ها تفاوت‌هایی با یک دیگر دارند. بنابراین وقتی با این تفاوت‌ها آشنا شوید، می‌توانید  تشخیص دهید که به کدام یک از بیماری‌ها مبتلا شده‌اید. با این حال پیشنهاد می‌شود برای تشخیص بیماری خود به بهترین جراح بواسیر در تهران مراجعه نمایید. زیرا پزشکان می‌توانند با علم و تجربه کافی علائم را در بدن شما مشاهده کرده و به طور دقیق عارضه را تشخیص دهند و راه‌هایی برای درمان جلوی پای شما بگذارند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل بواسیر

نتیجه گیری

بواسیر و آبسه مقعدی از جمله بیماری‌های رایج در مقعد هستند. این دو بیماری تفاوت‌های بسیاری با یک دیگر دارند که با شناخت علائم این بیماری‌ها افراد قادر خواهند بود تشخیص دهند به کدام یک مبتلا شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط