لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
جراحی آبسه مقعدی

جراحی آبسه مقعدی

جراحی آبسه مقعدی یک روش درمانی موثر برای درمان آبسه‌های دردناک در نزدیکی مقعد است. آبسه های مقعدی می توانند باعث درد شدید و ناراحتی شوند. در برخی موارد، ممکن است برای درمان موثر این عارضه نیاز به جراحی باشد. در این مقاله، علل، علائم، گزینه های درمانی و روند بهبودی مرتبط با جراحی آبسه مقعدی را بررسی خواهیم کرد. درک این جنبه ها می تواند به افراد در تصمیم گیری آگاهانه در مورد مراقبت های بهداشتی و بهبودی آنها کمک کند.

جراحی آبسه مقعدی

تشخیص و درمان آبسه مقعدی

پس از تجربه علائم، مراجعه به یک پزشک ضروری است. تشخیص آبسه مقعدی معمولا شامل معاینه فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی و آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا MRI می شود. پس از تشخیص، درمان مناسب برای جلوگیری از عوارض ضروری است.

گزینه های درمانی برای آبسه های مقعدی شامل آنتی بیوتیک برای کنترل عفونت و جراحی برای تخلیه چرک است. در بسیاری از موارد، جراحی موثرترین روش درمانی است. این شامل ایجاد یک برش در نزدیکی آبسه برای تخلیه چرک، به دنبال تمیز کردن کامل و پانسمان زخم برای بهبودی است.

روش جراحی و بهبودی آبسه مقعدی

جراحی آبسه مقعدی به طور معمول تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود. جراح برای تخلیه چرک، برشی در نزدیکی آبسه ایجاد می کند. چرک به دقت خارج شده و زخم برای جلوگیری از عفونت بیشتر تمیز می شود. در برخی موارد، ممکن است یک لوله لاستیکی کوچک (درن) برای تسهیل تخلیه مداوم در محل باقی بماند.

پس از جراحی، بیماران درد و ناراحتی را تجربه می کنند که با داروهای مسکن تجویز شده قابل کنترل است. همچنین نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبر برای جلوگیری از زور زدن در هنگام دفع مدفوع توصیه می شود. حفظ بهداشت مناسب و تمیز نگه داشتن زخم برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است.

عمل آبسه مقعدی

مراقبت های بعد از عمل و پیگیری جراحی آبسه مقعدی

پس از جراحی آبسه مقعدی، بیماران باید برای مراقبت از زخم، دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنند. این معمولا شامل تعویض پانسمان به طور منظم و نگه داشتن ناحیه تمیز و خشک است. مهم است از فعالیت هایی که ممکن است محل جراحی را تحت فشار قرار دهند، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا نشستن بیش از حد، خودداری کنید.

همچنین بیماران باید به رژیم غذایی تجویز شده که شامل غذاهای غنی از فیبر و مایعات فراوان برای تسهیل دفع مدفوع است، پایبند باشند. مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده، در صورت وجود، برای جلوگیری از عفونت بیشتر ضروری است.

عوارض و پیشگیری از جراحی آبسه مقعدی

در حالی که جراحی آبسه مقعدی به طور کلی ایمن و موثر است، ممکن است عوارضی  با این روش همراه باشد. این موارد می تواند شامل خونریزی، عفونت و عود مجدد آبسه باشد. مهم است که هرگونه علائم غیرعادی یا علائم عفونت را به سرعت به پزشک اطلاع دهید.

پیشگیری از آبسه های مقعدی شامل رعایت بهداشت مناسب، جلوگیری از آسیب مقعد، برقراری رابطه جنسی ایمن و مدیریت شرایط زمینه ای مانند بیماری کرون است. معاینات پزشکی منظم و مداخله زودهنگام برای هر گونه ناراحتی یا علائم مقعدی نیز می تواند به پیشگیری از عوارض کمک کند.

عمل آبسه مقعدی

نتیجه گیری

در این روش، جراح با ایجاد یک برش نزدیک به آبسه، محل وجود پوست را تخلیه می‌کند. سپس برای ایجاد شفافیت و بهبود زخم، زخم را کاملاً تمیز کرده و بافت زخمی را پر کرده و در صورت لزوم، یک لوله لاستیکی برای تسهیل خروج مداوم پوست در موقعیت قرار می‌دهد.

سوالات متداول

در چه صورت جراحی آبسه مقعدی ضروری است؟

جراحی آبسه مقعدی معمولا زمانی ضروری است که آبسه به روش های درمانی محافظه کارانه مانند آنتی بیوتیک و کمپرس گرم پاسخ ندهد. همچنین در صورتی که آبسه بزرگ، عمیق یا باعث درد شدید شود، نیاز به جراحی وجود دارد.

آیا عمل آبسه مقعدی دردناک است؟

خود عمل جراحی تحت بیهوشی انجام می شود، بنابراین در حین عمل دردی احساس نخواهید کرد. با این حال، ممکن است در دوران نقاهت کمی احساس ناراحتی و درد داشته باشید که با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل است.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی آبسه مقعدی چقدر است؟

مدت زمان بهبودی پس از عمل آبسه مقعدی با توجه به وسعت آبسه و توانایی بهبودی فرد متفاوت است. به طور کلی، بهبود کامل زخم حدود یک تا دو هفته طول می کشد.

بعد از جراحی آبسه مقعدی چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

مهم است که در صورت تجربه درد شدیدتر، خونریزی بیش از حد، علائم عفونت (مانند تب، افزایش قرمزی یا ترشح چرکی)، مشکل در دفع مدفوع یا ادرار، یا هر گونه علائم نگران کننده دیگر بعد از عمل آبسه مقعدی با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما می تواند وضعیت شما را ارزیابی کند و راهنمایی های مناسب را ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط