لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
دلیل خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی🩸

خونریزی مقعدی یکی از مشکلات شایع در میان بسیاری از افراد است که اغلب با دلایل گوناگونی در بدن ایجاد می‌شود‌. این عارضه وضعیت ناخوشایندی را برای بیماران به وجود می‌آورد و حتی ممکن است باعث ایجاد اختلالات شدیدی در فرآیند انجام فعالیت‌های روزمره افراد شود. این وضعیت احتمال دارد که نشانه از مشکلات جسمانی مختلفی در بدن باشد و نگرانی‌های را در بیماران مبتلا به آن ایجاد کند.

در برخی موارد، علت بروز این وضعیت دلایل جزئی دارد و با انجام برخی از راهکار‌های درمان خانگی بهبود پیدا می‌کند.  در مواردی که این عارضه از نوع شدید یا حاد باشد، ممکن است روش‌های مختلف دیگری برای کنترل آن در نظر گرفته شود. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که به خونریزی در مقعد دچار شده‌اید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به برخی نکات مهم درخصوص دلایل بروز این عارضه و روش‌های تشخیص آن اشاره خواهیم کرد.

خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی چیست؟

خونریزی مقعدی یکی از بیماری‌های رایج در بدن بسیاری از افراد است که بروز آن فرآیند دفع مدفوع را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد. خونریزی از رکتوم، از دیگر نام‌های رایج این عارضه است که معمولا در آن، مدفوع حجیم بسیاری پیدا کرده و دفع آن به سختی امکان‌پذیر است.

این وضعیت با درد بسیار شدیدی همراه بوده و احتمال دارد بیمار برای مدتی کوتاهی به‌طور مداوم احساس درد را داشته باشد. این وضعیت باعث بروز زخم‌های گسترده در ناحیه مقعد شده و دفعات بعدی فرآیند دفع را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد. این شرایط معمولا تا پایان دوره بهبودی ادامه داشته و بیمار برای اجابت مزاج، درد بسیاری را متحمل می‌شود.

خونریزی مقعدی چگونه ظاهر می شود؟

خونریزی مقعدی معمولا با درد شدید در هنگام دفع مدفوع همراه است و پس از فرآیند آن، ممکن است قطرات خون در بدن افراد ظاهر شود. فشار شدید بر شکاف پوست اطراف مقعد، در ایجاد خونریزی موثر است و احتمال دارد شدت آن را دوچندان کند.

در برخی موارد خونریزی همراه با مدفوع است یا حتی پس از فرآیند دفع ایجاد می‌شود. اگر شدت عارضه در بدن بیمار افزایش پیدا کند، تداوم خونریزی بیشتر خواهد شد. این اختلال ممکن است سلامت دستگاه گوارشی را به خطر بیاندازد. معمولا خون ناشی از این عارضه روی لباس یا در سرویس بهداشتی قابل مشاهده خواهد بود.

خون در مدفوع چگونه است؟

شدت خونریزی در مدفوع معمولا با توجه به دلایل بروز آن تعیین می‌شود. در برخی موارد ممکن است با ایجاد شکاف در پوست اطراف مقعد، خون قرمز روشن دیده شود. احتمال بروز خونریزی پس از پایان فرآیند دفع مدفوع نیز وجود دارد اما معمولا این وضعیت زمانی دیده خواهد شد که افراد با نوع حاد این عارضه روبه رو شوند.

در برخی موارد ممکن این خون به رنگ قهوه‌ای یا قرمز تیره نیز باشد. رنگ خون تعیین‌کننده این موضوع می‌باشد که خونریزی از کدام ناحیه صورت گرفته است. اگر رنگ خون تیره یا قهوه‌ای رنگ باشد، بیانگر آن خواهد بود که بروز این عارضه ناشی از آسیب در بخش گوارشی افراد است.

علت خونریزی مقعدی

علت خونریزی مقعدی چیست؟

خونریزی مقعد معمولا در اثر عوامل گوناگونی ایجاد می‌شود که در ادامه برای اطلاع بیشتر شما با آن‌ها، به معرفی برخی از علت‌های مهم بروز این بیماری در بدن افراد می‌پردازیم:

 • هموروئید یا بواسیر
 • مدفوع سفت و حجیم
 • یبوست شدید
 • پاره‌شدن پوست اطراف مقعد
 • وجود زخم یا جراحت در پوست مقعد
 • بروز ناهنجاری رگ‌های خون در اطراف روده
 • دیورتیکولوز یا ایجاد برجستگی‌های مختلف در قسمت روده بیمار
 • بروز التهاب در مقعد یا پروکتیت
 • بروز افتادگی در بخش راست روده
 • ابتلا به پولیپ یا سرطان کولون
 • ابتلا به سرطان مقعد
 • بروز اختلالات ناشی از گردش خون نادرست در بدن همچون التهاب کولیت
 • بروز اسهال شدید یا کولیت زخمی در بدن بیمار

آیا زور زدن خیلی سخت برای مدفوع می تواند باعث خونریزی مقعدی شود؟

افرادی که زور زدن زیاد را برای دفع مدفوع تجربه می‌کنند، معمولا در آینده‌ای نزدیک به یبوست و هموروئید دچار می‌شوند. این وضعیت در طولانی‌مدت، آسیب‌های شدیدی را در بدن بیمار ایجاد کرده و باعث می‌شود که فرآیند دفع مدفوع با مشکلاتی جدی روبه رو شود.

دفع مدفوع ارتباط مستقیمی با روده بیمار دارد و زور زدن زیاد، ممکن است مشکلاتی را در این ناحیه ایجاد کند. این فرآیند ممکن است منجر به بروز سندرم‌های گوناگونی در بدن شود و فرآیند دفع مدفوع را با انسداد شدیدی مواجه سازد. در برخی مواد ممکن است حتی بیمار پارگی گسترده‌ای در پوست مقعد خود تجربه کند.

پزشک چگونه علت خونریزی مقعدی را تعیین می کند؟

یکی از روش‌های موثر در بررسی علت بروز این عارضه، مراجعه به بهترین جراح کولورکتال است. افراد می‌توانند به کمک مراجعه به پزشک متخصص داخلی یا گوارش، به درمان این عارضه بپردازند. پزشک به کمک استفاده از روش‌های تخصصی برای تشخیص، به بررسی علت بروز آن در بدن بیمار می‌پردازد.

انجام معاینات فیزیکی از دیگر راهکار‌های موثر برای بررسی دلایل ایجاد این وضعیت خواهد بود. بررسی‌های تخصصی در علت بروز این عارضه می‌تواند در تشخیص بسیاری بسیاری از اختلالات دیگر در بدن، موثر باشد.

خونریزی مقعد

نتیجه گیری

خونریزی مقعدی یکی از مشکلات رايج در میان بسیاری از افراد است که اغلب با دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب یا مشکلات ژنتیکی در بدن ایجاد می‌شود. بروز این عارضه همراه با درد است و ممکن است تأثیرات منفی بر فرآیند دفع مدفوع بیماران داشته باشد. عوامل گوناگونی باعث بروز این بیماری در بدن افراد می‌شود. در برخی موارد اصلی‌ترین علل بروز این وضعیت، ابتلا به بواسیر یا هموروئید خواهد بود

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط