لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
علائم عفونت روده بزرگ

علائم عفونت روده بزرگ

علائم عفونت روده بزرگ، می‌تواند با دلایل متنوعی همراه باشد. بیماران درد و کرامپ شکمی مداوم یا متناوب در منطقه پایین شکم تجربه می کنند. اسهال مکرر یا مدفوع‌های آبکی نیز از علائم رایج عفونت روده بزرگ است. در این مقاله، علائم، علل و گزینه‌های درمانی عفونت روده بزرگ را بررسی خواهیم کرد.

علائم عفونت روده

علائم شایع عفونت روده بزرگ

از جمله نشانه های عفونت روده بزرگ شامل:

  1. درد و گرفتگی شکم: یکی از علائم بارز عفونت روده بزرگ، درد شکمی است که اغلب با گرفتگی همراه است. این ناراحتی از نظر شدت متفاوت است و می تواند در هر جایی از شکم رخ دهد.
  1. اسهال: اسهال یکی از علائم رایج بسیاری از عفونت های روده بزرگ است.  با فوریت، دفعات و تغییرات در هنگام مدفوع همراه است. در موارد شدید، اسهال حاوی خون یا مخاط است.
  1. یبوست: از طرف دیگر، برخی از افراد در طول عفونت روده بزرگ دچار یبوست می شوند. این می تواند منجر به مشکل در دفع مدفوع، نفخ و ناراحتی شود.
  1. خونریزی مقعدی: خونریزی مقعدی که با وجود خون در مدفوع یا روی دستمال توالت مشخص می شود، می تواند نشان دهنده عفونت روده بزرگ باشد. ضروری است که خونریزی مقعدی را نادیده نگیرید، زیرا ممکن است نشانه وضعیت شدیدتری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
علائم عفونت روده بزرگ
  1. تب و لرز: عفونت در روده بزرگ میتواند پاسخ ایمنی ایجاد کند و منجر به تب و لرز شود. این علائم معمولاً نشان می دهد که بدن در حال مبارزه با عفونت است.
  1. تهوع و استفراغ: برخی از افراد مبتلا به عفونت روده بزرگ  حالت تهوع و استفراغ را ایجاد میکند، به خصوص اگر عفونت شدید باشد یا با سایر مشکلات گوارشی همراه باشد.
  1. خستگی: عفونت‌های مزمن روده بزرگ به دلیل تلاش‌های بدن برای مبارزه با عفونت و از دست دادن مایعات و مواد مغذی مرتبط با آن، می‌توانند باعث خستگی و ضعف شوند.
  1. کاهش وزن: کاهش وزن ناخواسته ممکن است در افراد مبتلا به عفونت های شدید یا طولانی مدت روده بزرگ رخ دهد. این می تواند ناشی از کاهش اشتها، سوء جذب مواد مغذی و تغییرات متابولیک باشد.

نتیجه گیری

عفونت روده بزرگ می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و زندگی روزمره را مختل کند، اما تشخیص زودهنگام علائم و درمان سریع برای مدیریت موفق ضروری است. با درک علائم، علل و گزینه های درمانی عفونت روده بزرگ، افراد می توانند اقدامات پیشگیرانه ای را برای محافظت از سلامت گوارش خود انجام دهند و در صورت لزوم به دنبال مداخله پزشکی به موقع باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط