لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
پولیپ روده

پولیپ روده + نحوه درمان آن

بیماری پولیپ روده از جمله بیماری شایعی است که عمدتا غیرسرطانی است؛ اما احتمال سرطانی شدن آن وجود دارد. برای تشخیص پولیپ های روده روش های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان وضعیت روده را مورد بررسی قرار داد. در نهایت این روش های تشخیص به شما کمک می کنند تا بهترین روش درمانی را انتخاب کنید. در ادامه این نوشتار به بررسی علائم و دلایل پولیپ وده و چگونگی تشخیص و درمان آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پولیپ روده

پولیپ روده چیست؟

یکی از مهم ترین و شایع ترین بیماری های مربوط به دستگاه گوارش، پولیپ روده است، که دارای انواع مختلفی است. لازم به ذکر است که برخی از نمونه های پولیپ می توانند زمینه های ایجاد سرطان روده را فراهم سازند؛ بنابراین نمی توان تمام پولیپ های روده را سرطانی دانست. این بیماری همراه با علائم خاصی بروز می یابد که در صورت مشاهده آن ها بایستی حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

انواع پولیپ روده

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی انواع پولیپ روده پرداخته و در این باره اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پولیپ های روده به دو دسته پولیپ های سرطانی و پولیپ های غیر سرطانی تقسیم می شوند.

پولیپ های غیرسرطانی

این دسته از پولیپ ها مواردی همچون پولیپ های هامارتوماتوز، پولیپ های التهابی و لنفوئیدی را شامل می شوند. پولیپ های غیرسرطانی عمدتا در سمت راست روده ایجاد می شوند.

پولیپ های سرطانی

از مهم ترین پولیپ های سرطانی می توان به پولیپ آدنوماتوز، پولیپ هایپرپلازیک و پولیپ روده ای بدخیم اشاره نمود. پولیپ هایی که از نوع آدنوماتوز هستند شیوع بیشتری دارند و به عنوان پولیپ بدخیم روده بزرگ شناخته می شوند. دسته دوم پولیپ های سرطانی یعنی پولیپ هایپرپلازیک شباهت بسیار زیادی به پولیپ های آدنوماتوز دارند و ممکن است سریع تر تبدیل به سرطان شوند. در آخر پولیپ های روده ای بدخیم از جمله پولیپ های سرطانی هستند که می توان با استفاده از معاینات بالینی آن ها را تشخیص داده و نسبت به درمان اقدام نمود.

پولیپ روده چقدر شایع است؟

این بیماری اشاره به توده هایی دارد که معمولا در بخش داخلی مجاری روده ایجاد می شوند. با توجه به مطالبی که بیان شد می توان گفت برخی از این پولیپ ها ممکن است در آینده تبدیل به سرطان شوند. در حال حاضر افراد بسیار زیادی را می توان در سراسر دنیا دید که از بیماری پولیپ دوره رنج می برند و این موضوع نشان می دهد که این بیماری شیوع زیادی دارد. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته است حدود 30 تا 50 درصد از بزرگسالان در معرض خطر ابتلا به پولیپ های روده هستند. برای انتخاب بهترین درمان برای این بیماری لازم است حتما به محل پولیپ، تعداد، نوع و اندازه آن ها توجه داشته باشید تا در نهایت پیگیری های مربوط به درمان انجام شوند.

پولیپ روده

علائم پولیپ روده

این بیماری علائم خاص خود را دارد؛ اما این علائم به طور معمول برای پولیپ های خطرناک بروز می یابند. از مهم ترین علائم پولیپ های خطرناک می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • ایجاد تغییر در رنگ و حالت مدفوع
  • خونریزی رکتوم
  • تهوع و استفراغ
  • ایجاد تغییر در الگوی حرکت طبیعی روده ها مانند یبوست و اسهال
  • خستگی، تنگی نفس و رنگ پریدگی
  • کم خونی شدید

علت پولیپ روده چیست؟

ایجاد هرگونه تغییر ژنتیکی در سلول های پوشش روده بزرگ می تواند بر چرخه زندگی سلول های سالم اثرات منفی زیادی داشته باشد. این امر که با نام جهش ژنتیکی نیز شناخته می شود از مهم ترین دلایل ایجاد سرطان است که نباید به سادگی از کنار آن عبور نمود. در کنار جهش ژنتیکی برخی عوامل نیز می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. این عوامل شامل استعمال دخانیات، اضافه وزن شدید، ابتلا به دیابت نوع 2 کنترل نشده، عدم فعالیت بدنی مناسب، وجود سابقه ابتلا به سرطان کولورکتال، مصرف زیاد الکل، مصرف بیش از اندازه غذاهای فرآوری شده و سابقه ابتلا به بیماری های التهابی روده می شوند.

پولیپ روده چگونه تشخیص داده می شود؟

به روش های مختلفی می توان پولیپ روده را تشخیص داد. این روش ها به اختصار به صورت زیر هستند.

  • کونوسکوپی: در این روش بخش های داخلی روده بزرگ مورد بررسی قرار می گیرند.
  • سیگموئیدسکوپی: با استفاده از این روش تشخیص می توان یک سوم انتهایی روده بزرگ را مورد بررسی قرار داد.
  • سی تی اسکن: این روش برای ثبت تصاویر دقیق از روده بزرگ کاربرد دارد.
  • آزمایش مدفوع: به موجب این روش می توان به ارزیابی مدفوع از نظر تغییرات ژنتیکی و خون پرداخت.

درمان پولیپ روده چیست؟

برای درمان پولیپ روده می توان از روش های زیر کمک گرفت.

پولیپکتومی

در این روش از جراحی برای برداشتن پولیپ های روده استفاده می گردد. ساختار این روش به گونه ای است که اگر قطر پولیپ بیشتر از یک سانتی متر باشد پزشک ابتدا مایعی را به بخش زیرین پولیپ تزریق می نماید. تزریق مایع به زیر پولیپ زمینه های جداسازی پولیپ از بافت داخل روده بزرگ را فراهم می سازد.

عمل لیزر پولیپ روده

این روش نیز برای درمان پولیپ های روده کاربردهای قابل توجهی دارد. امواج لیزر ساختاری متمرکز دارند و می توانند با دقت بالایی پولیپ های روده را برش دهند.

درمان پولیپ روده

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که پولیپ روده زائده ای در روده بزرگ است که دارای علائم خاصی است. این علائم شامل کم خونی، تهوع و استفراغ، تغییر حالت و رنگ مدفوع و خونریزی رکتومی می شوند. برای درمان پولیپ ها ابتدا باید موفق به تشخیص آن ها شوید. به واسطه این روش ها می توان بهترین روش درمانی را برای برداشتن پولیپ های روده ای انتخاب نمود.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط