لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
مواد-غذایی-مضر-برای-بواسیر

چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد یکی از متداول‌ترین سوالات بیماران مبتلا به این عارضه است. به طور معمول لازم است افراد در دوره نقاهت خود و در صورتی که به بواسیر مبتلا هستند، از مصرف برخی از مواد غذایی خودداری نمایند. برخی از مواد غذایی به سبب تغییراتی که در روده و مقعد به وجود می‌آورند، سبب سخت‌تر شدن دفع مدفوع و در نتیجه درد بیشتر در بدن بیماران خواهند شد. بنابراین عدم مصرف آنها می‌تواند کمک شایانی به بیماران در جهت کاهش درد داشته باشد، از جمله غذا‌های مضر برای بواسیر می‌توان به مواد فرآوری شده همچون سوسیس، کالباس و غذاهای پر ادویه اشاره کرد. شاید تصور کنید خوردن میوه‌ها هیچ ضرری برای هیچ بیماری نخواهند داشت اما جالب است بدانید که برخی از میوه‌ها سبب ایجاد التهاب یا کهیرهای پوستی می‌شوند. از جمله این میوه‌ها می‌توان به پرتقال، کیوی و گوجه اشاره کرد که مصرف آنها برای افراد مبتلا به بواسیر منع شده است.

غذاهایی-که-برای-بواسیر-ضرر-دارد

غذاهای مضر برای بواسیر

بسته به این که بواسیر شما از نوع درجه یک یا دو باشد، جواب سوال چه غذاهایی برای ضرر دارد، متفاوت خواهد بود.  برای مثال بواسیر نوع یک به صورت یک جوش سر سفید در داخل کانال مقعدی بوده و بسیار دردناک است، بنابراین مصرف غذاهایی که برای این نوع بواسیر مضر باشند، می‌تواند درد زیادی را برای بیماران به وجود بیاورد. از جمله غذا‌های مضر برای بواسیر می‌توان به انواع غذاها با چاشنی‌ها و ادویه‌ جات اشاره کرد. بنابراین بیماران لازم است سعی کنند از مصرف این نوع مواد غذایی اکیداً خودداری نمایند.

به علاوه غذاهایی همچون سوسیس و کالباس مواد غذایی فست فودی که جزو غذاهای فرآوری شده به حساب می‌آیند نیز برای هموروئید به شدت مضر هستند. پیشنهاد می‌شود اگر دچار هموروئید هستید از خوردن موادی همچون سیب زمینی، مرغ سوخاری، لبنیات پرچرب، برنج سفید و ماکارونی در طول دوره نقاهت خود خودداری نمایید.

همچنین انواع ترشی‌ها و خیارشورهای صنعتی می‌توانند پاسخی برای سوال چه غذا‌هایی برای بواسیر ضرر دارد، باشند. بنابراین پیشنهاد می‌شود از مصرف آنها خودداری نمایید. همچنین خوردن برخی از میوه‌ها همچون پرتقال، کیوی و گوجه سبب ایجاد التهاب و کهیر پوستی خواهند شد، بنابراین اغلب پزشکان توصیه می‌کنند در مدت زمان نقاهت از مصرف این مواد غذایی نیز خودداری نمایید. در ادامه به انواع غذاهایی برای بواسیر مضر هستند، پرداخته ایم:

آیا گوجه برای بواسیر مضر است؟

همان طور که پیش از این نیز ذکر کردیم، مصرف برخی میوه‌ها همچون گوجه فرنگی و پرتقال سبب ایجاد کهیر پوستی و التهاب در پوست خواهند شد. در نتیجه اگر افراد مبتلا به هموروئید مواد غذایی همچون گوجه را مصرف کنند، التهاب در ناحیه مقعد آنها افزایش یافته در نتیجه درد شدیدی را متحمل می‌شوند. از جمله دیگر مواد غذایی که سبب التهاب مقعد می‌شوند، علاوه بر گوجه فرنگی می‌توان به کیوی، انار و بادمجان نیز اشاره کرد. بنابراین این مواد غذایی جزو غذا‌های مضر برای بواسیر به حساب می‌آیند‌.

آیا خوردن انار برای بواسیر ضرر دارد؟

به طور کلی مصرف انار دارای فواید بسیاری برای بدن انسان است اما افرادی که مبتلا به هموروئید هستند، باید توجه داشته باشند که تفاله‌های انار یعنی دانه‌های انار سبب ایجاد یبوست در اکثر افراد خواهند شد. بنابراین اگر افراد مبتلا به بواسیر به مقدار زیاد انار مصرف کنند، احتمال به وجود آمدن خارش و یبوست در آنها افزایش یافته و در نتیجه انار از جمله غذا‌های مضر برای بواسیر مضر است.

غذای-مضر-برای-بواسیر

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل بواسیر

آیا گوشت گوساله برای بواسیر مضر است؟

در پاسخ به سوال چه غذا‌هایی برای بواسیر ضرر دارد می‌توان به گوشت گوساله نیز اشاره کرد. بیماران مبتلا به هموروئید و بواسیر لازم است از مصرف گوشت گوساله خودداری نمایند. در این گوشت برخی از آنتی بیوتیک‌ها وجود دارند که سبب از دست رفتن کارکرد اصلی معده و در نتیجه با مشکل روبرو شدن دفع مدفوع خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود در دوره نقاهت خود از مصرف این گوشت خودداری نمایید.

آیا مصرف کافئین برای بواسیر مضر است؟

لازم است توجه داشته باشید که موادی همچون کافئین سبب افزایش التهاب بواسیر خواهند شد. در نتیجه خوردن این مواد غذایی در افراد مبتلا به بواسیر احتمال عود بیماری را بیشتر می‌کند. به علاوه کافئین سبب کاهش آب در بدن و ایجاد خارش خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود در دوره نقاهت خود از مواد کافئین‌ دار همچون چای خودداری نمایید.

 آیا غذاهای شور برای بواسیر مضر است؟

لازم است افراد مبتلا به بواسیر از مصرف غذاهای شور و پر ادویه خودداری نمایند. زیرا این مواد غذایی سبب تشدید بواسیر خواهند شد. بنابرابن اگر از پزشکان بپرسید چه غذا‌هایی برای بواسیر ضرر دارد، احتمالا آن‌ها به غذا‌های شور اشاره خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: بواسیر داخلی + راه های تشخیص آن

نتیجه گیری

آشنایی با چه غذاهایی برای بواسیر ضرر دارد به افرادی که از بیماری هموروئید رنج می‌برند کمک شایان توجهی خواهد کرد افراد می‌توانند با نخوردن غذاهای مضر از به وجود آمدن درد شدید در بدن خود جلوگیری نمایند. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مواد غذایی مضر برای بواسیر آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط