لوگو دکتر اعظم رحیمی
Search
Close this search box.
کولونوسکوپی

کولونوسکوپی + نحوه کار آن💉

کولونوسکوپی معاینه داخل روده بزرگ شما است. برای تشخیص بیماری های گوارشی، مانند بیماری التهابی روده و سرطان روده بزرگ مفید است. همچنین برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک کولونوسکوپی معمولی را را برای افراد میانسال و مسن برای غربالگری سرطان توصیه می کنند. برای آشنایی بیشتر با کولونوسکوپی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی معاینه ای از داخل روده بزرگ است که شامل کولون، رکتوم و مقعد است. این یک نوع آندوسکوپی است، به این معنی که از یک آندوسکوپ استفاده می کند، یک لوله انعطاف پذیر با یک دوربین روشن در انتهای آن در بدن شما قرار می گیرد. انواع مختلفی از آندوسکوپ ها برای قسمت های مختلف بدن شما وجود دارد. در کولونوسکوپ از طریق مقعد و رکتوم وارد روده بزرگ می شود. در طول مسیر، تصاویری از داخل روده بزرگ شما را به صفحه نمایش می فرستد.

چرا به کولونوسکوپی نیاز داریم؟

کولونوسکوپی ممکن است پیشگیرانه، تشخیصی یا درمانی باشد. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای غربالگری معمول سرطان، کولونوسکوپی انجام دهید. از آنجایی هر کسی می تواند در هر زمانی بدون هشدار یا علائم به سرطان روده بزرگ مبتلا شود، غربالگری بهترین راه برای جلوتر از از آن است. در حین غربالگری، متخصص جراحی عمومی، بافت های مشکوک را برای آزمایش و پیشگیری برمیدارد. نحوه کار با کولونوسکوپی شامل:

غربالگری

بیشتر مردم، کولونوسکوپی را برای غربالگری سرطان انجام می دهند. از نظر آماری، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با افزایش سن، افزایش می یابد.

تشخیص

برخی از افراد کولونوسکوپی می کنند، زیرا علائمی دارند که پزشک باید با دقت بیشتری بررسی کند. این روش دید بهتری از روده بزرگ شما نسبت به سایر انواع تست های تصویر برداری که داخل بدن شما انجام نمی شود، ارائه می دهد.

ممکن است بهترین جراح بواسیر به این دیدگاه بهتر نیاز داشته باشد تا بفهمد چه چیزی باعث علائم شما شده است. گاهی اوقات ممکن است برای تشخیص نیاز به نمونه برداری از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ باشد. آن ها می توانند این کار را در طول این روش انجام دهند.  علائمی که نیاز به کولونوسکوپی دارد، شامل:

 • خونریزی یا ترشحات زیاد
 • تغییراتی در عادات روده شما، مانند اسهال، یبوست یا بی اختیاری
 • درد شکمی مداوم
 • کاهش وزن بی دلیل یا عدم افزایش وزن در کودکان

رفتار

یکی از مزیت های آندوسکوپی مانند کولونوسکوپی این است که اگر آندوسکوپیست شما در طول عمل مشکلی پیدا کند، ممکن است بتواند همزمان آن را درمان کند. در طول این روش، پزشک می تواند:

 • برداشتن پولیپ
 • زخم ها را ببندید
 • دارو ها را تزریق کنید
 • انسداد ها را برطرف کنید
 • بافت ها را با لیزر درمانی درمان کند.
کولونوسکوپی-چیست

چگونه برای کولونوسکوپی آماده شوم؟

پزشک دستورالعمل های دقیقی را به شما می دهد که باید در روز های منتهی به قرار ملاقاتتان دنبال کنید. هدف از این آماده سازی این است که مطمئن شوید، روده بزرگ شما برای کولونوسکوپی تا حد امکان تمیز و شفاف است. اگر اینطور نیست، ممکن است مجبور شوند کولونوسکوپی شما را مجددا برنامه ریزی کنند و ممکن است مجبور شوید بار دیگر این اقدامات را دوباره انجام دهید. به طور معمول، شما یک رژیم غذایی کم فیبر به مدت دو یا سه روز خواهید داشت.

در روز ملاقات چه اتفاقی می افتد؟

 شما باید فردی را با خود همراه داشته باشید، که شما را به خانه برساند. از آنجایی که یک روز کامل طول می کشد تا بیهوشی به طور کامل ازبین برود. پس از چک کردن، پزشک شما را به اتاقی هدایت می کند که می توانید لباس بیمارستان را بپوشید و آماده این روش باشید.

آیا کولونوسکوپی یک روش دردناک است؟

با آرام بخش، نباید در داخل روده بزرگ خود احساس درد کنید. این درست است حتی اگر پزشک بافت را خارج کند یا لیزر درمانی را در داخل روده بزرگ شما انجام دهد. اما ممکن است وقتی کولونوسکوپ به سمت روده بزرگ شما حرکت می کند، کمی درد یا فشار گاز احساس کنید.  به این دلیل است که کولونوسکوپ در واقع گاز دی اکسید کربن را به روده بزرگ می دمد تا آن را برای مشاهده بهتر باد کند.

کولونوسکوپی چگونه کار می کند؟

نحوه کار کولونوسکوپی، شامل:

 • کولونوسکوپ یک دوربین کوچک و نورانی است که به انتهای یک لوله بزرگ، نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر متصل شده است.
 • پزشک شما کولونوسکوپ را از طریق مقعد وارد می کند و به آرامی آن را از طریق روده بزرگ تا انتها، جایی که به روده بزرگ کوچک شما می رسد، پیش می برد.
 • در حین پیشروی، کاتتر هوا را به داخل روده بزرگ پمپ می کند تا آن را باد کند. دوربین ویدیویی از داخل روده بزرگ شما به مانیتور ارسال می کند.
 • پزشک شما مانیتور را برای هر چیزی غیر عادی تماشا می کند. زمانی که به انتهای کولون شما رسیدند، کولونوسکوپ را به همان روش بیرون می آورند و بار دوم تماشا می کند.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

شما اولین ساعت پس از عمل خود را در بیمارستان برای بهبودی سپری خواهید کرد. به این ترتیب که شما زمان دارید تا از بیهوشی بیدار شوید. تیم مراقبتی شما به نظارت بر علائم حیاتی شما و مشاهده هرگونه نشانه ای از عوارض ادامه خواهد داد.

هنگامی که شما بیدار هستید، متخصص گوارش شما آنچه را که در طول معاینه پیدا کرده و هر روشی را که انجام داده است بررسی می کند.

کولونوسکوپی

چه زمانی از نتایج کولونوسکوپی خود مطلع خواهیم شد؟

نتایج را فورا خواهید دانست. پزشک شما می تواند به شما بگوید که چه چیزی را پیدا کرده است، چه رویه هایی را انجام داده اند و آیا موفق بوده اند. اگر آن ها بافتی را برای بیوپسی برداشتند، تا چند روز تا چند هفته دیگر این نتایج را نخواهید داشت.

نتیجه گیری

کولونوسکوپی روشی است که به پزشک شما اجازه می دهد، داخل روده بزرگ را بررسی کند. این روش با استفاده از یک لوله بلند و قابل انعطاف به نام کولونوسکوپ انجام می شود. این لوله دارای یک نور و یک دوربین کوچک در یک طرف است. در رکتوم شما گذاشته می شود و به روده بزرگ منتقل می شود.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط